Ашық сабақ қазақ тілі пәнінен Жіктеу есімдіктері 4-сынып

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ашық сабақ қазақ тілі пәнінен Жіктеу есімдіктері 4-сыныпАшық сабақ қазақ тілі пәнінен Жіктеу есімдіктері 4-сыныпҚАЗАҚ ТІЛІ

4-сынып

Сабақтың тақырыбы

Жіктеу есімдіктері

Мақсаты

Жіктеу есімдіктері туралы білімдері кеңейеді

Күтілетін нәтижелер

Алған білімдерін практикамен ұштастыра біледі, есімдіктердің жағын, түрін ажыратады

Әдісі

Түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау жұмысы

Көрнекіліктер

Семантикалық карта

Ұйымдастыру

3 мин

Психологиялық дайындық

Бүгінгі сабақта көңіл күй тамаша!

Алайық бәріміз бағаны асыға.

«1» - керегі жоқ, «2» - керегі жоқ.

«3» - нашар, «4» - жақсы, «5» - керемет!

Топқа бөліну. Тілек жазылған стикерлер арқылы (Мақсатыңа жет! Күнің табысты болсын! Биік шыңдарға жете біл! Жаңа білімді ала біл! Сәттілік тілеймін!)

- Балалар, елбасымыздың «Еліміздің келешегі білімді ұрпақ» деген сөздерін ұран етіп ала отырып cабағымызда жіктеу есімдігі туралы білімімізді толықтырамыз.

Ой қозғау

5 мин

Үй тапсырмасымен жұмыс

  1. Бір-біріне тақырып бойынша сұрақ қояды. (Қандай сөз таптарын білесің? Есімдік деген не? Есімдік қай сөз таптарынын орнына қолданылады? Жіктеу есімдіктерді білесің бе?)

  2. 6-жаттығуды дәптерлерін алмастырып тексереді.

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту

7 мин





- Балалар, жіктеу есімдіктері қай кезде қолданылады? (сөйлесіп тұрғанда)

- Сөйлесіп тұрғанда жіктеу есімдіктері нені білдіретінін білу үшін мына диалогты оқып шығайық.

1

  • Мен саған қазақ тілін жақсы оқудың пайдасы көп екенін талай рет айтқанмын.

  • Мен оны білемін, бірақ сен қатесіз жазасын, ал мен жиі қате жіберемін.

2

  • Онда саған Сәуле сияқты көбірек дайындалу керек.

  • Ол қанша дайындалса, мен де сонша дайындаламын. Сендер, Сәуле екеуің, жақсы түсінесіңдер.

3

  • Онда біз саған көмектесейік.

  • Рақмет. Мен өте қуаныштымын. Өйткені қазақ тілі сабағын жақсы көремін.

Мен есімдігі нені білдіреді? (Кімнің сөйлеп тұрғанын).

Сондай тағы есімдік бар ма? (Біз, біздер).

Сен есімдігі нені білдіреді? (Кімнің тыңдап тұрғанын).

Осындай тағы есімдіктер бар ма? (Сіз, Сіздер, сендер).

Ол есімдігі нені білдіреді? (Кім туралы айтып тұрғанын)

Осындай тағы есімдіктер бар ма? (Олар).

Мұқият бол!

3 мин

Күнді, сынып жұмысын жазу. Түзу отыру ережелерін сақтау.

Көркем жазу: жіктеу есімдіктерін жазып шығу (мен, біз, біздер, сен, сендер, сіз, сіздер, ол, олар).

Артық білім кітапта

5 мин

Өзара бағалау

Топтық жұмыс. 2-жаттығу

1-топ. Өлеңнің алғашқы төрт жолын жазады

2-топ. Соңғы төрт жолын жазады.

Жіктеу есімдіктерінің астын сызып, қай жақта, түрде тұрғанын айтады. Сенің, оны есімдіктерінің түбірін табады.

Топтар дәптерлерін алмастырып тексереді.

10 мин

Топтық жұмыс. Берілген сөйлемдерден мәтін құрастыру. Оны дәптерге жазу, есімдіктердің астын сызу.

Күн жылынды. Аналық аю ұйқысынан оянды. Ол апанынан сыртқа шықты. Оның артынан қонжықтары ерді. Олар кішкентай болатын. Қонжықтар күнге қыздырынды. Олар көңілді.

  • Сөйлемдерді дұрыс орналастыру үшін саған не көмектесті?

  • Сөйлемдегі жіктеу есімдіктері сөйлемнің қай мүшесі болып тұр?

Сергіту сәті

2 мин

Мен, біз, біздер, Сен, сіз, сіздер,

Ол, олар, сендер - қолданылатын есімдіктер.

Пайдалана біл

10 мин

- Балалар, айтыңдаршы, есімдіктерді бір-бірімен алмастыруға бола ма?

- Ол үшін не істеу керек?

5-жаттығу тақта алдында орындалады.

1-жақта айтылған жіктеу есімдігінің орнына 2-жақтың жіктеу есімдігін қойып, сұраулы сөйлемге айналдыру керек. Ал 3-жақта айтылған жіктеу есімдігінің орнына 1-жақтың есімдігін қойып, хабарлы сөйлем жазыңдар.

1-жақ 2-жақ сұраулы сөйлем

3-жақ 1-жақ хабарлы сөйлем

Сенбі күні сендер қала сыртына серуенге шығасыңдар ма?

Мен мектеп кітапханасынан әртүрлі тақырыптағы кітаптар алып оқимын.

Бүгін сен жас оқырмандар үшін ұйымдастырылған кездесуге қатысасың ба?

Мен ініме шахмат ойнауды ықыласпен үйреттім.

Сен өз туған жеріңнің көрінісін бейнеледің.

Біздер мектеп ауласын көгалдандыруға атсалысамыз ба?

Қорытындылау

2 мин

Осымен, балалар, бүгінгі сабақта не білдік? (Есімдіктер не үшін қолданылады, есімдіктердің қай жақта және қай түрде болатынын) .

Семантикалық картаны толтыру

ол

біздер

олар

сендер

сіздер

мен

Сіз

біз

сен

І жақ жекеше

+

І жақ көпше

+

+

ІІ жақ жекеше

+

+

ІІ жақ көпше

+

+

ІІІ жақ жекеше

+


ІІІ жақ көпше

+

Рефлексия

3 мин

Анкета «Таңдау»

Сабақта мен жұмыстандым

белсенді

сылбыр

Өз жұмысымен

қанағаттанамын

қанағаттанбаймын

Сабақ мен үшін

қысқа

ұзақ болды

Сабақ барысында

шаршадым

шаршағанжоқпын

Менің көңіл-күйім

жақсарды

нашарлады

Сабақтың тақырыбы

түсінікті

керекті

қызықты

түсініксіз

керек емес

қызық емес

Үйге берілген тапсырма

жеңіл

қызықты

қиын

қызық емес

Көңіл-күй «Смайликтер»

Үйге тапсырма беру

1 мин

56-бет 6-жаттығу

Есімдіктер бар үш мақал-мәтел жаттап келу.

Бағалау

1 мин



© 2010-2022