- Преподавателю
- Начальные классы
- Пад сценамі старажытных замкаў
Пад сценамі старажытных замкаў
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Галова И.В. |
Дата | 08.03.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Дзяржаўная установа адукацыі
"Сярэдняя школа №22 г.п. Балбасава"
Урок па Чалавек і свет
блок "Мая Радзіма Беларусь"
4 клас
Тэма: Пад сценамі старажытных замкаў
Настаўнік: Галава І.У.
2011
Чалавек і свет
"Мая Радзіма Беларусь"
4 КЛАС
ТЭМА: Пад сценамі сатаржытных замкаў
ТЫП: Вывучэнне новага матэрыялу.
МЭТА: вызначэнне ролі замкаў у старажытныя часы
ЗАДАЧЫ: Арганізаваць сітуацыі
-
для знаёмства з агульнымі ўяўленнямі аб старажытных замаках Беларусі, з галоўным прызначэннем гэтых магутных збудаванняў, іх знешнім выглядам і памерамі, а таксама сучасным становішчам замкаў;
-
для развіцця самастойнай ацэначнай дзейнасці;
-
для развіцця цікавасці да мінулага нашай краіны;
-
для пабуджэння да краязнаўчай і пошуковай работы
Стварыць умовы :
-
для развіцця камунікатыўных здольнасцей вучняў, навыкаў групавога ўзаемадзеяння.
-
для выхавання павагі да нашых далёкіх продкаў, якія сваімі рукамі ўзводзілі велічныя збудаванні, каб абараніць ад ворагаў свой край.
Ход урока
-
Арганізацыйна-матывацыйны этап
Пакладіце на сваю далонь ўсё дрэннае, што з вамі здарылася, усе непрыемныя думкі, павярніцеся да акенца і дзьмухніце ўсё на вуліцу, а з вамі застануцца толькі добры настрой і прыемныя думкі. (МУЗЫКА)
-
Этап актуалізацыі ведаў
-
Прапаную пачаць урок са слоў "Той, хто не ведае гісторыі сваіх продкаў, той не мае будучыні." Чаму так?
-
На працягу некалькіх урокаў мы знаёміліся з гісторыямі ўзнікнення гарадоў і зараз я прапаную абагульніць гэтыя веды.
-
Праверка дамашняга задання.(у групах)
-
-
1 група З дапамогай стрэлак правільна суаднесці назвы гарадоў і даты
Мінск 862 г.
Тураў 980 г.
Полацк 1067 г.
Віцебск 974 г.
Гродна 1267 г.
Брэст 1142 г.
Гомель 1019 г.
Магілёў 1127 г.
2 група Перавесці гады ў стагоддзі.
Мінск - 1067 г. - XI ст.
Тураў - 980 г. - ?
Полацк - 862 г. - IX ст.
Віцебск - 974 г. - ?
Гродна - 1127 г. -?
Брэст - 1019 г. - ?
Гомель - 1142 г. - ?
Магілёў - 1267 г. - ?
3 група Вызначыць назвы гарадоў, якія паходзяць:
-
ад падання пра магілу Льва;(Магілёў)
-
ад імя князя; (Тураў
-
ад назвы пароды дрэва; (Брэст)
-
ад ваеннага назначэння.(Гродна)
-
ад назваў рэк (Полацк, Віцебск, Мінск, Гомель)
Дадатковае пытанне: Якія гарады ў наш час з'яўляюцца абласнымі цэнтрамі?
(Мінск, Віцебск, Гомель, Магілёў, Гродна, Брэст)
Пасля праверкі выстаўляюць балы ў ацэначныя лісты
-
Паведамленне тэмы і задач урока.
Ззяе возера-люстэрка,
А над возерам стаiць
Замак грозны, замак хмуры;
Валы, бойнiцы вiдаць,
Непрытульна i панура
Сцены гэтыя глядзяць.
Я. Колас. З паэмы «Сымон-музыка»
- Як вы думаеце аб чым мы будзем з вамі гаварыць? (аб замках)
- А што вы ведаеце пра замкі?
- Пра што хацелі б даведацца на ўроку?
- Для гэтага мы будзем СЛУХАЦЬ
ЗАПАМІНАЦЬ
РАЗВАЖАЦЬ
РАБІЦЬ ВЫНІКІ
План:
-
Прызначэнне замкаў.
-
Лідскі і Крэўскі замкі
-
Сынковіцкая царква і Гродзенскі замак.
-
Замкі ў Міры, Несвіжы і Гальшанах.
-
Этап вывучэння новага матэрыялу
-Чаму большасць замкаў узводзіася на межах краіны?
-Як вы лічаце , адкуль узнікла слова "замак"?
- Для чаго яго будавалі? - Якi ж выгляд меў замак? - Як вы сабе яго ўяўляеце? (Пабудаваны на гары, магутныя сцены, вежы, роў з вадой, мост, насыпаны вакол замка вал.) - Для чаго былi прызначаны вежы?
- Разгледзьце, як выглядала ўнутраная частка замкавай вежы. Што ў ёй
- Карыстаючыся малюнкамі на ст. 60 і 77 падручніка, дайце азначэнне паняццю "замак". Выкарыстайце ў ім наступныя галоўныя словы: "умацаванае збудаванне" і "працяглая аблона" . Таксама можна карыстацца тлумачальным слоўнікам.
Фізхвілінка
-
Малайцы.
-
Ну а зараз прапаную вам адправіцца ў падарожжа па замках.
-
Усталі. Збіраемся ў дарогу. Апранаемся. Абуваем абутак. Зашпільваем куртачкі. Надзелі капялюшы. Завязваем шарфы. На вуліцы мароз вышей паднялі каўнерыкі. І ідзем ў падарожжа.
-
Сядайце.
-
І першы прыпынак Лідскі замак.
-
Прапаную вам прачытаць першы абзац ст.78
-
Пра што вы даведаліся?
-
Цікавая і трагічная гісторыя звязана з крэўскім замкам.
-
Давайце паглядзім яе.
Князь Вiтаўт. Добра, будзе ў вас такое месца. Аўтар. I загадаў пабудаваць незвычайную царкву-крэпасць.
- Вось яна. (Сынковіцкая царква-крэпасць, якая адначасова была храмам і абарончым збудаваннем) Гэта і ёсць наш наступны прыпынак.
- Якія дэталі будынка Сынковіцкай царквы даюць падставы сцвярджаць, што гэта быў адначасова храм і крэпасць.
- Па загадзе Вітаўта быў пабудаваны таксама каменны замак ў Гродне. Каб бліжэй з ім пазнаёміцца прапаную вам прачытаць рубрыку "Цікава ведаць" стар.81
-
Пералічыце гістарычных аслб, пры якіх узводзіўся і перабудоўваўся
Гродзенскі замак? (Вітаўт,Стэфан Баторый)
-
Як вы разумееце слова "экспанат"?
-
Якое паняцце больш важнае - экспанат або музей? Чаму?
-
На апошнім прыпынку мы даведаемся пра замкі у Міры, Несвіжы і Гальшанах.
-
Для гэтага я прапаную вам наступнае заданне.
-
Кожнай группе прапануецца рассказаць пра адзин з гэтых замкаў. Вы можаце карыстацца тэкстам з падруніка або з карткі. (кожная група выцягвае картку)
-
Замацаване
-
Пры выкананні наступнага задання я прапаную вам праверыць свае веды. Заданне наступнае. Пры выкананні дадзеных заданняў трэба праявіць самастойнасць.
-
Падпісаць часткі замка.
-
-
-
Запісаць, што размяшчалася ў замкавай вежы.
-
А цяпер праверце свае адказы. Адзначце свой вынік у ацэначным лісце.
Падлічыце колькасць балаў.
Зараз можам адказаць на пытанне Чаму большасць замкаў
узводзілася на межах краіны? Каб стрымаць націск ворагаў. Большасць замкаў пабудавана ў заходняй частцы Беларусі. Найбольш небяспечнымі ворагамі былі крыжакі, якія наступалі з захаду.
-
Этап паведамленя дамашняга задання
На адзнаку "6" ст.76 - 82 прачытаць, адк на пыт 1,2
На адзнаку "8" " ст.76 - 82 прачытаць, адк на пыт 3,4
На адзнаку "10" я прапаную вам падрыхтаваць невялікае паведамленне пра замак.
-
Этап падвядзення вынікаў. Рэфлексія.
-
Дапоўніць сказы.
-
Я не ведаў…Зараз я ведаю…
-
У мяне атрымалась…
-
Мне захацелась…
-
Было цяжка…
-
Дзякую вам. Жадаю поспехаў.
-