- Преподавателю
- Математика
- Математика пәнінен сабақ жоспары: Арифметикалық және геометриялық прогрессияға есептер шығару (9-сынып)
Математика пәнінен сабақ жоспары: Арифметикалық және геометриялық прогрессияға есептер шығару (9-сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 9 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Ахметова Д.У. |
Дата | 18.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың практикалық қолданылуы
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: тақырып бойынша оқушылардың білімдерін бекіту, қорытындылау. Нақты мысалдар арқылы алгебраның жалпы адамзаттық мәдениеттің бөлігі екеніне көз жеткізе отырып, практикалық мазмұндағы есептерді шешу.
-
Дамытушылық: оқушылардың танымдық, ойлау қабілетін дамыту, зерделігі мен зеректігін айқындау, логикалық қасиеттерін арттыру. Математика мен айналадағы өмірмен байланысын көруді үйрету, математика тілінде сауатты сөйлеуді үйрету. Пәнге қызығушылықтарын арттыру;
-
Тәрбиелік: оқушылардың көпмәдениетті тәрбиелік танымын дамыту, қоғаммен санаса отырып, жан жақты тұлға қалыптастыру, белсенділігін, ынтасы мен жауапкершілігін арттыру.
Құрал жабдықтар: компьютер, презентациялар, есеп мәтіндері жазылған кеспе қағаздар, бағалау парақтары.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу;
- Оқушыларды тугендеу;
- Назарларын сабаққа аудару.
ІІ. Білімдерін жан-жақты тексеру
-
"Біз нені білеміз" ( сұрақ- жауап арқылы)
-
Сан тізбегі деген не?
-
Қандай тізбекті арифметикалық прогрессия деп атайды?
-
Арифметикалық прогрессияның айырмасы деп қандай санды айтады?
-
Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды?
-
Геометриялық прогрессияның еселігі деген не?
-
Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласын жаз?
-
Геометриялық прогрессияның n-мүшесінің формуласын жаз?
-
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы
-
«Кім жылдам?» тапсырмалары (кеспе қағаздарды формулаларды құрастыру)
-
an = a1 + ( n-1)d
-
bn = b1• qn-1
-
Sn =.
-
Sn =
-
S =.
-
an = .
-
bn=
-
d = an + 1 - an.
-
q =
-
«Тапқыр болсаң, тауып көр!» есептер шығару
-
1. а1=5, а3=15, а2=? d=?
-
2. а11=23, а21=43, а50=?
-
3. а4=9, а9=-6, Sn=? n=?
-
4. а1=14, d=2, а2 , а3 , а4 =?
-
5. а1 + а6 =26, а2 + а3 =18 а1 =?
-
6. 3,13,23,33...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?
-
7.-15, -5, 5, 15, ...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?
-
8.3, 33, 333, 3333...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?
-
9.4/2, 4/5, 4/7, 4/9...; -тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?
-
10.в1=3, в3=48, в2=? q=?
-
11. в1=5, q=3, Sn=200, n=?
-
12. в1=18, в3=2, в2=? q=?
-
«Өз күшіме сенемін!» әр оқушыға жеке-жеке есептер
-
9 сыныптың оқушысы оқу жылының басында 300 дәптер сатып алды. Ол апта сайын 6 дәптер пайдаланады. 6 апта соңында оқушының қанша дәптері қалды?
Жауабы:
-
Қаланың халқы 2009 жылы 25000 адам болды. Жыл сайын 300 адамға өседі. Қаланың халқы 2013 жылы қанша болды?
Жауабы:
3)Дүйсенбі күні Марат машинасының багіне 40 л жанармай құйды. Сейсенбі күні ол 4 л жанармай жұмсады. Келесі күндері 2 л жанармай жұмсап отырды. Аптаның әр күнінде бакта қанша жанармай қалады?
Жауабы:
4)Қанаттың 10 теңгесі бар. Оны күн сайын 2 теңгеге көбейте алады. 20 күннен кейін Қанаттың ақшасының қанша болатынын есептеңдер
Жауабы :
Сабақты қорытындылау
-
Балалар сабақты аяқтамастан бұрын қорытындылап кетейік:
-
Не білдік? Не үйрендік? Нені Қайталадық?
-
Прогрессия дегеніміз не?
-
Неше түрі бар?
5. Анкета
6. Үй тапсырмасы: №253, 55бет; №266, 56 бет
7.Бағалау