- Преподавателю
- ИЗО, МХК
- Ашық сабақ Құрақ құрау өнері
Ашық сабақ Құрақ құрау өнері
Раздел | Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК) |
Класс | 9 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Турарова Ж.С. |
Дата | 24.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Мұғалімі: Тұрарова Жұмакүл Сатыбалдиевна | Сыныбы: | 10«д» |
| |||
Пәні: технология | Өтілетің күні | 2-02-2016 | ||||
Тақырыбы: | Құрақ құрау өнері. | |||||
Сабақ мақсаты: | Келешек ұрпаққа қазақ халқының ұлттық өнерін дәріптеу. Өнер туындылары арқылы дағдыларды жаңарту өнерге деген ынтасын, ұлттық сезімін ояту, талғампаздыққа, әсемдікке, адамгершілікке тәрбиелеу. Білім іскерлігін бейімдеу нұсқадан қарап сурет салу икемдерін әрі қарай дамыту.
| |||||
Сабақ міндеті: | Өзінің ұлттық мәдениет тарихына үңілуге мәжбір ету. Халық шеберлердің жасаған бұйымдары арқылы ата-баба өнерімен таныс болу. Түсті қағаздан құрақ түрлерінің суретін салу, құрастыру | |||||
Күтілетін нәтиже: | Оқушыларға ұлттық бұйымдардың адам өміріндегі маңызын айту, олардың қабілеттерін ғылыми негізде дамыту . Оқушылардың қолөнер бұйымдарын дайындау технологиясының бірізділігін меңгерту үшін жағдай жасау. Шығармашылық қиялдың, ойлау әрекетінің дамуын салыстыру, талдау, ептілігін, икемділігін дамыту. | |||||
Пай-тын әдіс-тәсілдер | «Мозайка» «Ыстық орындық» әдісі, Сараманды жұмыс. Плакат«Джигсо» әдісін қолдана отырып «Өкіл »жаттығуы Топтық жұмыс, практикалық жұмыс, ізденушілік жұмыс. | |||||
Ресур- ыстар | АКТ пайдалану. Оригами жұмыстары.
| |||||
Ск | Мұғалім іс-әрекеті. | Оқушы іс-әрекеті | Бағ-у | мин | ||
Мағана тану
| «ою-өрнек түрлері» «Ұқсастық» әдісі. | «Ұқсастық» әдісі бойынша. «ою-өрнек түрлері» салынған суретті құрастыру арқылы.
|
| 5-
| ||
Кызығушылықты арттыру. | 3.Ой қозғау. «Қар бұрқасыны» Берілген тапсырмаға жылдам жауап беру.
| Критерий бойынша балл. Тақтаға алдын ала бекітілген жауп парақшасын көрсету арқылы бағалау.
| Балл жи-у | 6-
| ||
«Шебер сынып» әдісі. бойынша қысқаша мағұлматпен таныстыру. (Сайд көрсету)
| Құрақ геометриялық фигуралар арқылы құрылады. Осы фигуралар арқылы мата бетіне түсіріп, қырқып аламыз. Екі бөліктерін бір - бірімен беттестіріп, тігіледі. Бөліктерді екі - екіден тігіп алу қажет. Екі - екіден бөліктерді беттестіріп тіккен соң, жан - жағындағы бөліктерін біріктіріп тігеміз Қауіпсіздік ережесі |
|
5 | |||
Көпірше: (Түрткі сұрақ) -Қандай құрақ түрін білесіңдер? -Құрақтарды неге пайдалануға болады? | ||||||
Жеке жұмыс. Оқушылар жеке Құрақтарды қияды. «Өкіл жаттығу» арқылы бағалау.
| Оқушылар қағаздан құрақ қыядыда ортаға қояды. Оған келесі топ ең жақсы дегеніне қызыл стикер, одан төменіне сары, нашарына жасыл стикер жапсырып кетеді. Топ басшысы стикер түсін критерийге бағалап қояды. | Критерий бойынша бағалау. | 10 | |||
Ұйымдастыру. | . «Кім жылдам» әдісін қолдана отырып көрпеше.бетіне топен құрастырып құрақ үлгісін сызу. Оқушылар интернет құрақ туындылары туралы мәлімет жинақтайды. Жұмысты жасау барысында оқушылар «өкіл жаттығу» әдісі арқылы қарсы топтар жұмысынан көріп үйренуіне де болады
| Оқушылар жинақтайтын мәлімет: -Жаңаша құрақ үлгісін жасау. -Геометриялық пішіндерді үйлестіре алу. -Түстер үйлесімін жасау. -Компазицияға дұрыс ат бере алуы. «өкіл жаттығу» әдісінде оқушылар қарсы топтарға өз идеяларын қосу. Жұмыстарын толық мәліметпен айтып еркін қорғайды (Оқушы қандай түсәнәк айтам десе де еркінде) | Орындар беру.
| 10 | ||
Деңгейлік тапсырмалар. |
|
| ||||
3-ші деңгей . Берілген тақырып бойынша орындай алу. Талаптары. - тазалығы. Дәлме-дәл ұқсатуы |
|
| ||||
2-ші деңгей Берілген тақырып бойынша әр түрлі екі-үшеуін ережеге сай жасауы |
|
| ||||
1- деңгей. Өздігінен зертей отырып, еркін осы тақырыпты күрделендіре ережеге сай орындауы |
|
| ||||
Топпен бирге жұмысты қорғау. | Жұмыстың орындалуы , қорғалуы топтар арасында талаптарға сай салыстырмалы бағаланады. |
| 9- | |||
Қорытындылау.«доп лақтыру» әдісі бойынша алған білімдерін жинақтау.Ою-өрнектер түрлері туралы. . | Критерий бойынша бағалау | 4 | ||||
Бағалау: Сабақта оқушы білімі алдын-ала дайындалған критери бойынша жеке және топтық бағалау,қалыптарушы бағалау жүйесімен бағаланады. |
| 3- | ||||
Үйге тапсырма: Оригами қағаздан құрақ қиып келу. |
| 1 | ||||
Кері байланыс: Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазу.
|
| 2 |
Рефлекция:- :-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------