Урок

Сабақтың тақырыбы: Менің болашақ мамандығым Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың мамандық тақырыбы арқылы  білім деңгейін көтеру. Сөздік қорын толықтыру. Пысықтауыш түрлерін ажырата, дағдыларын қалыптастыру. 2. Дамытушылық: Оқушының өзіндік көзқарасын қалыптастыруға жағдай жасау. Шығармашылық қабілеттерін дамыту. 3. Тәрбиелік: Ұжымда жұмыс істеуге бейімдеу.   Сабақтың түрі: жаңа білімді игеру   Сабақтың әдісі: жеке, топпен жұмыс, әңгімелеу, сұрақ-жауап   Көрнекілік: интерактивті тақта, суреттер, активслейд, активоте   Сабақтың барысы: І.  Ұйымдастыру кезеңі. Балалармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сыныпты сабаққа әзірлеу.   ІІ. Үй жұмысын тексеру ( 1-7 флипчарт) Үй  жұмысын тест арқылы тексеру. Оқушылар қолдарына «активот» құралын алып, сұрақты оқып, жауап береді. Нәтижесін мұғалім көрсетеді. Диаграммадан кім неше секунд ішінде, неше сұраққа  жауап бергенін көре алады. Бағаларын бағалау парағына енгізеді           ІІІ. Жаңа тақырып 3.1. Жаңа тақырыпқа шығу. Қызығушылығын ояту.(8-9 флипчарт) «Нысанды өзгерту», « аннимация» мүмкіндіктері қолданылды, - Балалар, сендер суретте кімді көріп отырсыздар.                                                                     - Кімнің суреттері бейнеленген? Әр түрлі мамандық бар.                   заңгер                                  аспаз                      ??               құрылысшы                                        жүргізуші      дәрігер        сатушы Мамандықтардың барлығы адамға керек. Әр мамандықтың өз ерекшелігі болады. Соның ішінде саған бір ғана мамандық лайық. Оны дұрыс таңдай білу керек. Сондықтан бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Менің болашақ мамандығым«Тақырып телеграф аспабы арқылы жазылады. - Өздеріне қандай мақсат қоясыңдар? -Осы  мақсатқа жету үшін қандай жұмыс жүргіземіз деп  ойлайсыңдар? - Болашақта кім болғыларың келеді? ( Оқушылар өз болашақ мамандығы туралы  айтады 3.2. Сөздік жұмысы( «перде» құралы)
Раздел Физкультура
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Менің болашақ мамандығым

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың мамандық тақырыбы арқылы білім деңгейін көтеру. Сөздік қорын толықтыру. Пысықтауыш түрлерін ажырата, дағдыларын қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Оқушының өзіндік көзқарасын қалыптастыруға жағдай жасау. Шығармашылық қабілеттерін дамыту.

3. Тәрбиелік: Ұжымда жұмыс істеуге бейімдеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімді игеру

Сабақтың әдісі: жеке, топпен жұмыс, әңгімелеу, сұрақ-жауап

Көрнекілік: интерактивті тақта, суреттер, активслейд, активоте

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Сыныпты сабаққа әзірлеу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру ( 1-7 флипчарт)

Үй жұмысын тест арқылы тексеру. Оқушылар қолдарына «активот» құралын алып, сұрақты оқып, жауап береді. Нәтижесін мұғалім көрсетеді. Диаграммадан кім неше секунд ішінде, неше сұраққа жауап бергенін көре алады. Бағаларын бағалау парағына енгізеді

Урок

Урок

Урок

ІІІ. Жаңа тақырып

3.1. Жаңа тақырыпқа шығу. Қызығушылығын ояту.(8-9 флипчарт)

«Нысанды өзгерту», « аннимация» мүмкіндіктері қолданылды,

- Балалар, сендер суретте кімді көріп отырсыздар.

УрокУрок

УрокУрок

- Кімнің суреттері бейнеленген?

ӘУрокр түрлі мамандық бар. заңгер

УрокУрок

Урок

аспаз ?УрокУрокУрокУрокУрок? құрылысшы

жүргізуші дәрігер сатушы

Мамандықтардың барлығы адамға керек. Әр мамандықтың өз ерекшелігі болады. Соның ішінде саған бір ғана мамандық лайық. Оны дұрыс таңдай білу керек.

Сондықтан бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Менің болашақ мамандығым»Тақырып телеграф аспабы арқылы жазылады.

- Өздеріне қандай мақсат қоясыңдар?

-Осы мақсатқа жету үшін қандай жұмыс жүргіземіз деп ойлайсыңдар?

- Болашақта кім болғыларың келеді?

( Оқушылар өз болашақ мамандығы туралы айтады

3.2. Сөздік жұмысы( «перде» құралы)

Урок

2. Берілген сөздерге синоним қатарын тауып, сөйлем құрастырыңдар.

(Нысанды өндеу құралы)

Урок

3.3. Әр топқа сөйлем беріп, сөйлем мүшелерін анықтау.

1-топ: Терең білім алуға талпынады, көп ізденеді.

2-топ: Мен болашақта дәрігер болғым келеді.

3-топ: Дүние жүзінде мамандықтың түрі өте көп.

3.4. Мәтінмен жұмыс

І топ - Жоспар құрастыру

ІІ топ - Тірек сызба құрастыру

ІІІ топ - Диалог құрастыру

Топта жұмыс істеген үшін әр оқушы өздеріне бағалау парағына баға қояды

Балалар, жақсы маман болу үшін қандай қасиеттеріңді дамытасыңдар?

-Өз ойларыңды дәптерлеріне жазыңдар.( 3 оқушыны тыңдау)

3.5.«Сәйкестендіру» құралы арқылы грамматикалық тақырыпты қайталау.

Урок

ІV. Оқушыларды бағалау

V. Рефлексия

-Сонымен бүгінгі сабақта неге үйрендіңдер?

-Қандай қиыншылықтар кездесті?

7 «Г» сынып

Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының музыкалық аспаптарының тарихынан
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: ұлттық аспаптың шығу тарихы жайлы түсінік беру, жасалу ерекшелігі, дыбыс бояуың түсіндіріп, ұлттық аспап туралы білімдерін жетілдіру;

2.Дамытушылық: тілдік қорын молайту, ұлттық мәдени байлық жайлы танымдарын тереңдету, мәдениетті сөйлеу, әңгімелеу дағдыларын қалыптастыру.

3.Тәрбиелік: ұлттық аспаптар тарихымен оқушыларды таныстырып, ұлттық музыканы құрметтеуге,мақтан етуге тәрбиелей отырып,эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта

Сабақтың әдіс- тәсілдері: әңгімелеу, түсіндіру, ойландыру ,

баяндау, іздендірдіру, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу.

Пәнаралық байланыс: тарих, ән-күй.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

Тест «активоте» арқылы жүргізу.

УрокУрок


ІІІ. Жаңа сабақ

3.1.Мотивациялық кезең

-Сабақты мұғалім презентациямен ашады. (Ұлттық аспаптар туралы)(Суреттер бойынша «Нысанды өзгерту» мүмкіншілік қолдану)

-Балалар, бүгінгі сабақта не туралы әңгімелейміз.

-Біреулерін ұлттық аспапта ойнай аласыздар ма?

- Балалар, қалай ойлайсыңдар қазақ отбасында жиі кездесетін қандай аспап? (Домбыра)

-«Домбыра жүрегіммен үндес едің,

Өзіңмен сырласымдай тілдесемін.

Бабамнан қалған мұра сен болмасаң,

Өмірдің не екенін білмес едім»-деп М.Мақатаев өз өлеңінде қазақ

халқы өнерсүйгіш халық екендігі туралы айтқан.

(УрокБейнефильм көрсету)

  • Домбраның үні туралы не айталасыңдар?

  • (Домбра нәзік, жұмсақ үнімен ерекшеленеді. Әр қазақтың үйінің төрінде тұрған аспап, Жеті қазынаның біріне жатады)

3.1.Тыңдалым. а)Мәтінді мұқият тыңдап, мазмұнын айтып беріңдер.

Қазақтың музыкалық аспаптар ғасырлар бойы ұрпақтан-ұрпаққа ауысып келе жатқан мәдени мұра. Өткен ғасырларда біздің ата - бабаларымыз тастан, ағаштан, өсімдіктен, малдың терісінен, сүйегінен, мүйізден, ішектен, қылдан т. б. алуан түрлі заттардан дыбыс шығаруға болатынын аңғарып, қарапайым музыкалық аспаптар жасап алды. Музыкалық аспаптар ішекті, үрмелі, ұрмалы топтарға бөлінеді. Профессор А.Жұбановтың басшылығымен қазіргі Қазақтың мемлекеттік академиялық халық аспаптар оркестрі құрылды.

ә) Жаңа сөздермен жұмыс.

Урок

3.3. Мәтінмен жұмыс

  1. Әр топқа музыка аспаптарының шығу тарихы туралы мәлімет беріледі.

(Әр топ музыкалық аспабын атап, оның тарихын айтады).

І топ

Болат Шамғалиұлы Сарыбаев көне аспаптарды жинауға 1960 жылы бастап кіріскен. Сол жылдары Алматы консерваториясының ұстазы Б. Сарыбаевтың үйі ерекше мұражайға айналды. Ол жинаған аспаптар саны 300 - ге жетті. Зерттеуші еліміздің түрлі аймақтарынан көне аспаптарды тауып, оларды зерттеп, жетілдіріп, орындау әдістерін меңгерді. 1968 жылы көне ұлттық музыкалық аспаптардан ансамбль ұйымдастырды. Б. Сарыбаев аспаптарды ойнау тәсіліне қарай мынадай түрге бөледі: үрлемелі, ұрмалы -сілкімелі, ысқышты, ішекті, шертпелі, тілшекті.

Үрмелі - духовой зерттеуші - исследователь

ұрмалы - сілкімелі - ударный

насихаттау - пропагандировать шертпелі - щипковый ішекті - струнный

жетілдіріп - усовершенствовал

ІІ топ Домбыра туралы аңыз

Ертеде бір аңшы жігіт болыпты. Сол аңшы жігіт марал атып алады да, ішек - қарынын алып тастайды. Айлар өткенде, аңшы жігіт маралды атқан жерге соқса, құлағына бір ызыңдаған дауыс естіледі. Барып қараса, өткенде атқан маралдың ішек - қарынын қарға іліп ұшқан болу керек, қарағайдың бұтағына керіліп қалғанын көреді. Ызыңдаған дыбыстың сол ішектен шығып тұрғанын аңғарады. Қарағайдың бұтақтарына кепкен ішекті жел тербесе ызыңдап, жанға жайлы дыбыс шығарады. Сол жерде аңшы жігіт ішекті үйге алып келеді де, бір аспап жасап, соған қос ішекті тағады. Содан тартып көрсе, әдемі үн шыға келді. Бұл үн аңшы жігіттің ғана емес, тыңдаған жанның бәрін таңғалдырады.

Сөздік:

марал - олень

аңғарады - заметил жел тербесе - подует ветер

таңғалдырады - удивляет

ІІІ топ Жетіген туралы аңыз.

Сонау бір өткен заманда бір шалдың жеті ұлы болыпты. Бірде қатты жұт болып, жеті ұлы бірінен соң бірі өледі. Бірінші ұлы өлгенде шал ағашқа бір ішек тағып «Қарағым» деп аталатын зарлы күй тартады. Екінші ұлы өлгенде, аспабының бетіне екінші ішекті орналастырып «Қанат сынды» атты күйді өмірге әкеледі. Көз жұмған қалған ұлдарына кезегімен « От сөнер», «Бақыт көшті», «Күн тұтылды», «Ай құрыды» деген күйлерін арнайды.Сөйтіп, қазақтың «жетіген» атты ұлттық музыкалық аспабы дүниеге келіпті.

Сөздік

өткен заманда - в прошлой эпохе

өледі - умирают

зарлы күй -

ішекті - струнные

арнайды - посвящают

3.4.Мәтіннен алған білімдерін бекіту. «Лупа» арқылы өздерің тексеру.

Урок

3.5. Грамматикалық тақырыпты қайталау. Берілген сөздерді дұрыс қойып жаз.

Өзіңді «сәйкестендіру» арқылы тексеру.

Жуынды, қаранды, таранды,киінді, жинасты, апарысты.

Урок

ІV. Қорытынды.

Топтар ақ қағазға жаңа тақырып бойынша алған білімдерін жазып, ортаға шығып, орындыққа отырып айтады.

V.. Үйге тапсырма:

Урок


© 2010-2022