• Преподавателю
  • Физика
  • Физика пәнінен сабақ жоспар Блум таксономиясы бойынша Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып

Физика пәнінен сабақ жоспар Блум таксономиясы бойынша Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып

Раздел Физика
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қарағанды облысы, Сәтбаев қаласы

«Сәтбаев қаласының №1 мектеп-гимназиясы»КММ

Бірінші санатты физика пән мұғалімі Ержан Гүлмира Әбдіханқызы


Сабақтың тақырыбы:Энергия.Энергияның сақталу және бір түрден екінші түрге

айналу заңы.

Сабақтың мақсаты: Энергия ұғымын физикалық шама ретінде, энергияның сақталу

заң ретінде түсіндіру. Физикалық шама, заң ұғымдарын қайталау,

энергия, шамаларын бекіту. Теориядан алған білімдерін есеп

шығаруға қолдана білуге үйрету.


Міндеттері :

1. Механикалық энергияның негізгі ұғымдарын қалыптастыру, толық механикалық энергияның сақталу заңы механикалық қозғалыстың жоғалуының мүмкін еместігін білдіретіндігін атап көрсету.

2. Оқушыларға дәлелдеуді мәліметтер негізінде өрістету, ойлау қабілеттерін жетілдіру.

3.Ғылыми көзқарасын қалыптастыру, оқушыларды ұжымдыққа,шапшаңдыққа тәрбиелеу.


Оқытудың нәтижелері:

  1. Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.

  2. Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді

  3. Өз пікірін жеткізу арқылы берілген тапсырманы орындай алады.

  4. Оқушы өз ойын еркін түрде жеткізе және талдай алады.

  5. Кейбір оқушылар топтың көмегімен берілген тапсырманы орындайды.


Қамтылатын модульдер:

1- модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс),

2-модуль сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (миға шабуыл),Блум таксономиясы,түсіндірмелі,практикалық,тірек-сызбалармен жұмыс, топтастыру стратегиясы бойынша тапсырма орындау,

3- модуль -бағалау,

4 - модуль-АКТ пайдалану (слайдтар),

7- модуль-көшбасшылық (топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)


Қадамдар:

  1. Үй тапсырмасын тексеру

  2. Топпен жұмыс

  3. рефлексия


Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  1. Ұйымдастыру

  2. Оқушының зейінін сабаққа аудару

  3. Топқа бөлу, ережесімен таныстыру, топбасшы тағайындау.

  4. Мәтінді тарату

  5. Деңгейлік тапсырма


I-Білу.Үй тапсырмасын тексеру үшін сәйкестендіру кестесін толтыру.


1- тапсырма.

Сұрақтар

Жауаптар

1

Дене импульсі


А)күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі

2

Импульстің сақталу заңы

Ә)дененің бір бөлігі одан қандай да бір жылдамдықпенбөлініп шыққан кездегі қозғалысы

3

Дене импульсінің бірлігі


Б)жылдамдық бағытымен сәйкес келеді

4

Күш импульсі

В)дене массасы менқозғалыс жылдамдығының

көбейтіндісіне тең

5

Дене импульсінің өзгерісі


Г)күш векторының бағытымен сәйкес келеді

6

Дене импульсі векторының бағыты


Ғ)өзгермейді(сақталады)

7

Күш импульсі бағыты


Д) Ғ=ma

8

Тұйық жүйедегі өзара әрекеттесетін денелер импульстерінің қосындысы

Ж)p1+p2= p1 '+p2'

9

Реактивті қозғалыс


З)күш импульсіне тең

10


Ньютонның екінші заңын өрнектейтін формула

И)кг*м/с


II-Түсіну. Жаңа сабақты түсіндіру

Физика пәнінен сабақ жоспар Блум таксономиясы бойынша Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып

Физика пәнінен сабақ жоспар Блум таксономиясы бойынша Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып



Физика пәнінен сабақ жоспар Блум таксономиясы бойынша Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып

Физика пәнінен сабақ жоспар Блум таксономиясы бойынша Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып

Физика пәнінен сабақ жоспар Блум таксономиясы бойынша Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып


Түсіну (топпен жұмыс, 7 мин)

І топ

Кинетикалық энергия


ІІ топ

Потенциалдық энергия


ІІІ топ

Энергияның сақталу заңы


Әрбір дұрыс жауап - 1 ұпай



III-Қолдану. Деңгейлік есептер шығару.(жұппен жұмыс, 5 мин)

ТКШ

Жер бетінен 3,5м биіктікке көтерілген массасы 6 кг дененің потенциалдық

энергиясын анықтаңыз.

9 м/с жылдамдықпен қозғалатын 6кг дененің кинетикалық энергия неге тең?

Қатаңдығы 104Н/м 3см сығылғанда,оның потенциалдық энергиясы қанша

АКШ

Массасы 60 кг денеге 1200Дж энергия шамасымен қандай биіктікке шығаруға

болады?

20 м/с жылдамдықпен қозғалған дененің кинетикалық энергиясы 400Дж

болса,оның массасы:

ЖКШ

Кинетикалық энергиясы Ек=250Дж және импульсі p=50кг*м/с дененің

массасы неге тең?

Бірінші автомобильдің массасы екіншісінен 18 есе артық,ал жылдамдағы 6 есе

кем. Олардың кинетикалық энергияларының қатынасы?

IV-Талдау. Шаманы таны.


1.Энергия.

2.Потенциалдық энергия

3.Кинетикалық энергия



V-Жинақтау. Топтарға жекелеген тапсырмалар беріледі.

I- Тірек-сызба құру.

II- Эссе

III- Венн диаграммасы

6. Бағалау.

(Жеке жұмыс) Тест тапсырмасы

Activote құрылғысымен тест



Рефлексия

"Білім ағашы"тақырып бойынша түсінгендерін стикерге жазып ағашқа жабыстыру.


VI-Бағалау.

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні ______________________________________

Сыныбы_______________


Сабақ кезеңдері

Жоғары ұпай

Өз бағам

1

Білу (3 минут)

10 балл

2

Түсіну (5 минут)

5 балл

3

Қолдану (5 минут)

15 балл

4

Талдау (5 минут)

5 балл

5

Жинақтау (5 минут)

5 балл

6

Бағалау (5 минут)

5 балл


Физика пәнінен сабақ жоспар Блум таксономиясы бойынша Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып


Үйге тапсырма. §16.16 үй жаттығу-1,2,3


© 2010-2022