- Преподавателю
- Физика
- Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі. Меншікті балқу жылуы
Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі. Меншікті балқу жылуы
Раздел | Физика |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Сабаева Б.Б. |
Дата | 12.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
1 1 | Мерзімі
| 19.10.2013ж. |
|
2 | Сынып | 8 «В» |
|
3 | Тақырыбы | Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі. Меншікті балқу жылуы. |
|
4 | Мақсаты | Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруін меңгерту. Меншікті балқу жылуы туралы білімін толықтыру. |
|
5 | Міндеттері
|
|
|
6
| Күтілетін нәтижелер
| Балқу және қатаю қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруін түсінеді. Меншікті балқу жылуымен танысады.
|
|
7 | Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер | «Физика және астрономия». «Әдістемелік нұсқау». «Оқыту әдістемесі». Интернет материалдары |
|
8 | Сабақта қамтылатын модульдер | Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Оқыту мен оқуда ақпарттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану. |
|
9 | Әдістері | «Сап түзеу» әдісі арқылы тптастыру «Миға шабуыл» «Топтастыру» әдісі сергіту сәті «Ой жүйрігі» әдісі «INSERT» кері байланыс
|
|
10 | Сабақ кезеңдері
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
11 | Ұйымдастыру кезеңі
| «Сап түзеу» жаттығуын ұйымдастыра отырып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыларды туған айлары бойынша топтарға бөлінеді. | Оқушылар сап түзеп тұрып, оқушылар туған айлары бойынша, 5 немесе 7 адамдардан тұратын топтыр құрады. |
12
| Үй тапсырмасы
| Миға шабуыл
Үйге берілген №4 эксперименттік тапсырманы жинап топбасшылары бағалайды. | Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, ойын жинақтап, тақырыпты естеріне түсіреді.
Оқушылар үйге берілген тапсырманы өткізеді |
13
14 15 16 | Жаңа сабақ
Кері байланыс Үйге тапсырма Бағалау | Сергіту сәті. «Топтастыру» әдісі Сыныпты m, Q, λ әріптері жазылған қима қағаздар арқылы 3 топқа бөлу. Топтар қима қағаздарды құрастырады. Балалар, қалай ойлайсыңдар, қима қағаздарды құрастырғанда қандай әріптер шықты шықты? Бұл әріптер қандай физикалық шамалар? Сендер бұған дейін масса мен жылу мөлшерін қарастырдыңдар, 1-топ: Масса қандай шама? Массаны қандай құралмен өлшейміз? Массаның формуласы? Массаның өлшем бірлігі? 2-топ: Жылу мөлшері қандай шама? Жылу мөлшерінің формуласы? Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі қандай? 3-топ: λ қандай әріп? Бұл әріп туралы не айтуға болады? 1 кг кристалл затты балқу температурасында сұйыққа айналдыру үшін жұмсалатын жылу мөлшерін меншікті балқу жылуы деп атайды. Ол λ әрпімен белгіленеді. Оқушылар біріктірген қима қағаздарын тақтаға жапсырып меншікті балқу жылуының формуласын және өлшем бірлігін шығарады. «Ой жүрігі» әр топ өзіне берілген тапсырмаларды плакатқа жазып қорғайды. 1 топ. Балқу температурасына алынған 100кг темірді балқыту үшін қажетті жылу мөлшерін анықта 2-топ.
Катты денені қыздыру канша уақытқа созылды? Дененің қай уақытт балқи бастады? Кай нүктеде дене балқыды? Дененің балқу температурасы канша градусс? Қай аралықта салқындайды? Қай аралықта қатады? Графиктен көрсет. 3-топ. Дененің массасы, температуралары, меншікті балқу жылуы және меншікті жылусыйымдылығы берілген. Дененің жылу мөлшерін анықтайтын формуланы анықтаңдар? Жаңа тақырыпты тест арқылы қорытындылау
А) Меншікті балқу жылуы В) Меншікті булану жылуы С) Жылу мөлшері D) Сәулелену 2. Меншікті балқу жылуының белгіленуі А) Q В)m С)E D) λ 3. Меншікті балқу жылуының формуласы А) Q=cm(t2-t1 ) В) λ= С)E=mgh D) m= 4. Меншікті балқу жылуының өлшем бірлігі А) кг В) Дж С)Дж/кг D) Вт 5. Балауыз, темір, қалайыны балқытқанда қайсысы бірінші балқиды? А) Балауыз В)Темір С) Қалайы D) Үшеу бірдей балқиды INSERT әдісі §14 Балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі. Меншікті балқу жылуы. 9-жаттығу. Смайиктер және «Болб» ағазы арқылы бағалау | Оқушылар топқа бөлініп, қима қағаздарды құрастырып, қағазға жабыстырады.
Оқушылар өз жауаптарын айтады.
Ережені дәптерлеріне жазып алады.
.
Оқушылар тапсырманы графикке сызып көрсетеді.
Тапсырманы орындау арқылы формуланы қорытып шығарады.
Оқушылар кері байланыс парағын толтырады.
Ар топтан сайланған топбасшылар топтағы оушыларды смайликтер арқылы бағалап отырады. «Блоб»ағашы арқлы өз білімдерін бағалайды
|