- Преподавателю
- Дошкольное образование
- Қарапайым математикалық ұғымдарын қалыптастыру сабақтың тақырыбы: «Қызықты математика әлемінде»
Қарапайым математикалық ұғымдарын қалыптастыру сабақтың тақырыбы: «Қызықты математика әлемінде»
Раздел | Дошкольное образование |
Класс | 13 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Менлибаева М.Б. |
Дата | 04.03.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Қарапайым математикалық ұғымдарын қалыптастыру
Сабақтың тақырыбы: «Қызықты математика әлемінде»
Сабақтың мақсаты:
-
Түзете-білімділігі: Балалардың геометриялық пішіндер: дөңгелек, шаршы, үшбұрыш жайлы білімін бекіту.
Балаларды 5-ке дейін санауға жаттықтыру, түстерді ажыратуға, сәйкестендіруге үйрету, ұзын-қысқа ұғымдарын дұрыс қолдана білуін үйрету.
-
Түзете-дамытушылығы: Балалардың жан-жақты психикалық процестерді дамыту: қабылдау, есте сақтау, ойлау қабілетін, қол қимылдарының үйлесімділігін дамыту, ойын дағдыларын қалыптастыру. Балалардың сенсорлық дамуына әсер ету.
-
Түзете-тәрбиелігі: Балаларды ұқыптылыққа, бірлікке тәрбиелеу, жағымды қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: информациялық-рецепиялық әдіс: әңгімелесу, сұрақ-жауап, көрсету, түсіндіру, ойнату, көмек беру.
Көрнекіліктер: суреттер, ойыншықтар, слайд, компьютер ойындар, логикалық Дьенеш блоктар пайдалану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі :
1) Баланы психологиялық жағынан сабаққа дайындау
Балалар бірінің артына бірі тұрып, шеңбер бойымен жүреді (әр баланың оң қолында шар), музыкамен залға кіреді.
Жылулық шеңбері: «Қайда екен» өлеңі
Қайда екен қолымыз,
Оңымыз бен солымыз.
Білеміз бе оны біз?
Міне, оң мен солымыз
Міне, алақай қолымыз
Қол соғайық, бір, екі!
ІІІ. Жаңа сабақ
-
Балалар, бүгін біз сіздермен ойнаймыз, санаймыз және геометриялық пішіндер туралы білімдерімізді көрсетеміз.
-
Балалар, бүгін мен сендерге «Үйшік» ертегісін айтып беремін.
Орыс халық ертегісі «Үйшік»
Жазық далада бір үйшік тұр. Шиқылдауық тышқан тоқтай қалып сұрайды:
-
Үйшік-үйшік! Кім үйшікте тұрады?
Ешкім үн қатпады.
Үйшікке баратын екі жол бар, ұзын және қысқа, тышқан қай жолды таңдау екенін білмей тұр. Қандай жолмен үйшікке тез барады?
-
Сендер қалай ойлайсыңдар?
1-тапсырма: «Ұзын-қысқа жолақша»
-
Балалар, сендердің алдарында 2 жолақша бар. Олардың айырмашылығы неде?
-
Түсі мен өлшемінде. Қай жолақша ұзындау екенін қалай білуге болады? Жолақшаларды салыстырайық, бір-біріне беттестіріп көрейік.
-
Қысқа жолақшаға тышқанды коямыз. Жарайсыңдар, балалар, сендер дұрыс қысқа жолды таптыңдар.
Тышқан үйшікке кіріп, өмір сүре бастайды.
Үйшікте бір тышқан - 1 санын қоямыз.
Секеңдеп қоян келеді. Тоқтай қалып, сұрайды:
-
Үйшік-үйшік! Кім үйшікте тұрады?
-
Мен, шиқылдауық тышқанмын!
-
Ал сен кімсің?
-
Мен, секеңдеген қоянмын.
-
Секеңдеген қоян, сен тапсырманы орындасан бірге тұрамыз.
2- тапсырма: «Дұрыс орналастыру»
Шарты: Балалар геометриялық пішіндерді дұрыс орналастыру керек.
-
Кел бірге тұрайық! - деп, тышқан мен қоян үйшікте екеуі бірге тұрады - 2 санын қоямыз.
Бақылдап бақа келеді:
-
Үйшік-үйшік! Кім үйшікте тұрады?
-
Мен, шиқылдауық тышқанмын!
-
Мен, секеңдеген қоянмын.
-
Ал сен кімсің?
-
Мен, бақамын бақылдаған.
-
Кел, бізбен тұр! Енді олар үшеуі үйшікте тұрады - 3 саны.
ІҮ. Сергіту сәті
Қимылды ойыны: «Бақа»
-
Бақа, бақа, балпақ
Басың неден жалпақ?
-
Темір телпек көп киіп,
Басым содан жалпақ!
-
Бақа, бақа, балпақ
Көзің неге тостақ?
-
Қарауылға көп қарап,
Көзім содан тостақ!
Көзге жаттығу:
- Шар сендермен ойнағысы келеді. Сендер оның қалай ұшатынын байқап, көздеріңмен артынан ілесіп отырыңдар. Шар жоғары, төмен, оңға, солға ұшады.
- Шар қайда ұшты?
- Жоғары, төмен, оңға, солға.
Терезені түлкі тоқылдатады:
-
Үйшік-үйшік! Кім үйшікте тұрады?
-
Мен, шиқылдауық тышқанмын!
-
Мен, секеңдеген қоянмын.
-
Мен, бақамын бақылдаған.
-
Ал сен кімсің?
-
Мен, түлкімін
-
Түлкі, сен тапсырманы орындасан бірге тұрамыз.
ҮІ. Бекіту
3- тапсырма: «Сиқырлы пішіндер»
Шарты: Балалар, пішіндер арқылы суреттерді құрастыру.
-
Кел, бізбен тұр! Енді олар төртеу болды - 4 санын қоямыз.
Жүгіріп келіп сұр қасқыр сұрайды.
-
Үйшік-үйшік! Кім үйшікте тұрады?
-
Мен, шиқылдауық тышқанмын!
-
Мен, секеңдеген қоянмын.
-
Мен, бақамын бақылдаған.
-
Мен, түлкімін
-
Ал сен кімсің?
-
Мен, сұр қасқырмын.
-
Кел, бізбен тұр! Енді олар бесеу болды - 5 саны.
Барлығы көңілді өмір сүріпті.
ҮІІ. Қорытынды
4 - тапсырма: «Сұрақ-жауап»
-
Үйшікте тығылған жануарларды ата.
-
Үйшікте қанша жануарлар?
-
Үйшікке бірінші келген қандай кейіпкер?
-
Екінші қандай жануар келді?
-
Үшінші қандай кейіпкер келді?
-
Төртінші қандай жануар келді?
-
Бесінші қандай жануар келді?
-
Ертегіде қанша кейіпкерлер бар?
-
Үйшікке кіруге кейіпкерлерге кім көмектесті?
-
Қандай тапсырма сендерге ұнады?
ҮІІІ. Бағалау
-
Балалар, бүгінгі сабаққа барлығың да жақсы қатыстыңдар.
Жылулық шеңбері:
Аспанымыз ашық болсын,
Күніміз жарық болсын.
Деніміз сау болсын,
Бәріміз тату, дос болайық.