- Преподавателю
- Начальные классы
- Тақырыбы: Сандарды оқу, жазу, салыстыру 2 сынып
Тақырыбы: Сандарды оқу, жазу, салыстыру 2 сынып
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Әділханова С.С. |
Дата | 11.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Пәні: Математика
Өтілетін орны:
Өтілетін жері:
Сыныбы: 2
Сабақтың тақырыбы: Сандарды оқу, жазу ,салыстыру
Сабақ мақсаты:
1 Сандарды оқу, жазу және салыстыра алу білімдерін тереңірек түсіндіру. Алған білімдерін тиянақтау, тереңдету.
2.Оқушылардың ауызша жылдам,дұрыс есептеу дағдыларын жетілдіру .Ойындар арқылы таным, зейін , ойлау қабілеттерін дамыту.Пәнге деген қызығушылығын ояту.
3. Ұйымшылдыққа, бір-бірін тыңдай білуге тәрбиелеу
Сабақ әдісі: білім,білік , дағдыларын тиянақтау ,топтастыру, ой қозғау.
Көрнекілігі: ойындар, топшамалар,
Пәнаралық байланыс: ана тілі,дүниетану.
Сабақтың өту барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі.
Сабақ кезеңдері
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
Ұйымдастыру
Жаңа сабақ
Дәптермен жұмыс
Сабақты бекіту
Сабақты қорытындылау
Шығармашылық тапсырма
Үйге тапсырма
Бағалау
-
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
(оқушылардың оқу-құралдарын түгендеу).
Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызып, мына жерде сандар берілген.
Қане барлығымыз бір-бірін сан таңдап алайық.
Бірліктер, ондықтар, жүздіктер
Бір таңбалы сан таңдағандар 1- қатарға
Екі таңбалы сандар таңдағандар 2- қатарға
Үш таңбалы сандар таңдағандар 3- үшінші қатарға отырамыз.
Міне , балалар біз топ бойынша бөлініп алдық. Топ аттары соған сай:
Бірліктер класы
Ондықтар класы
Жүздіктер класы
Бүгінгі біздің ойынымыздың «ХХI ғасыр көшбасшысы» деп аталады.
Ол үш кезеңнен тұрады.
1-кезең: «Бәйге»
2-кезең: «Жорға»
3-кезең: «Дода»
Олай болса ойынымызды бастайық:
1-кезең «Дода»
Бір таңбалы сандарды ата.Барлығы неше бір таңбалы сан бар?
Ең кіші және ең үлкен екі таңбалы сандарды ата. Барлығы неше екі таңбалы сан бар?
Ең кіші және ең үлкен үш таңбалы сандарды ата. Сол сандарды жаз.
Неше бірлік 1ондықты құрайды? Неше ондық 1жүздікті құрайды? Неше жүздік 1мыңдықты құрайды?
Сұрақтарға жауап беру топтарына ұпай қосу арқылы есептелінеді.
Мына сандарды ата жаз:
2жүзд.3 онд.4бірл
5жүзд.0онд.1бірл
8жүзд.0онд.0бірл.
4жүзд.9онд.5бірл.
7жүзд.6онд.0бірл.
9жүзд.9онд.9бірл.
2-кезең: «Жорға»
Кестете көрсетілген сандарды ата. Оларды дәптерге жаз.
Жүз.
Онд.
Бірл.
Оқылуы
Жазылуы
4
3
2
Төрт жүз отыз екі
432
5
9
6
3
6
8
9
8
7
№ 4 қатар бойынша бөліп беріледі
Бірліктер класына 1 - қатар
Ондықтар класына 2- қатар
Жүздіктер класына 3 -қатар
Салыстыр.
5 * 9 50 * 90 500 * 900
7 * 4 70 * 40 700 * 400
8бірл. * 6бірл. 8онд. * 6онд 8жүзд. * 6жүзд
1онд. * 10бірл. 10онд. * 1жүзд. 10жүзд. * 1 мыңд.
3 - кезең «Дода»
Қайсысы есеп? Оны шығар.
Фермер 32л қымыз және одан 18л кем шұбат сатты. Фермер барлығы неше литр қымыз және шұбат сатты?
Есеп не туралы:
Есепте не белгілі:
Есепте не белгісіз:
Есеп нені сұрайды:
Фермер л қымыз бен шұбат сатты.Оның 32литрі қымыз, ал қалғаны - шұбат.Фермер неше литр шұбат сатты.
Кестені толықтыр:
Жазылуы
жүздік
ондық
бірл
4
5
2
886
692
2
9
7
211
295
№6 ауызша
№7 сандарды баған түрінде жаз шығар .Логикалық есеп
Қай қатар көп ұпай жинай алды. Сол қатар бүгінгі ойынның жеңімпазы атанады.
-
Сәлеметсіз бе!
Сан таңдап алады
Бірліктер класына:
1,2,3,4,5,6,7,8, 9
Ондықтар класына
10 - 99
10,20,30,40,50,60,70,80,90
Жүздіктер класына
100 - 999
Он бірлік бір ондықты құрайды.
10ондық 1жүзд құрайды.
10жүзд - 1 мыңдықты құрайды.
234
501
800
495
760
999
Қатар бойынша берілген тапсырманы орындау
Фермада жұмыс істейтін фермерлердің қымыз және шұбат сатқандығы туралы
32л қымыз және одан 18л-і кем шұбат сатқандығы белгілі.
Шұбат қанша литр сатқандығы белгісіз
Фермер неше литр қымыз бен шұбат сатты.
Шарты:
Қымыз - 32 л ?
Шұбат - ?18литрі кем
Шешуі: 32-18 =14 32 + 14 = 46
Жауабы: Фермер барлығы 46литр қымыз және шұбат сатты.
Шарты :
Қымыз - 32л ?
Шұбат - ?
Шешуі: 46 - 32 = 14
Жауабы: Фермет 14 литр шұбат сатты.