Татар теленнән проект эше

Введение 1.     Актуальность: Проблемное обучение лежит на основе системно-деятельностного подхода, который соответствует требованиям ФГОС нового поколения.   2.     Цель: Освоение технологии  проблемного обучения в процессе изучения татарского языка и внедрение проблемного обучения.   3.     Задачи: 1.     Изучение психолого- педагогических основ технологий проблемного обучения; 2.     Разработка урока татарского языка в технологии проблемного обучения; 3.     Проведение и анализ урока в технологии проблемного  обучения.     Целевая группа: Учителя татарского языка и литературы, студенты педагогических ВУЗов и   учащихся татарских школ.
Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мамадышский муниципальный район

МБОУ «Верхнесуньская СОШ»











Проектная работа

Урок татарского языка в системе проблемного обучения

Разработчики:

1.Назипова Миляуша Хуснулловна











Мамадыш -2014



Введение

  1. Актуальность:

Проблемное обучение лежит на основе системно-деятельностного подхода, который соответствует требованиям ФГОС нового поколения.



  1. Цель:

Освоение технологии проблемного обучения в процессе изучения татарского языка и внедрение проблемного обучения.



  1. Задачи:

  1. Изучение психолого- педагогических основ технологий проблемного обучения;

  2. Разработка урока татарского языка в технологии проблемного обучения;

  3. Проведение и анализ урока в технологии проблемного обучения.

Целевая группа:

Учителя татарского языка и литературы, студенты педагогических ВУЗов и учащихся татарских школ.

Участники проекта:

1.Назипова Миляуша Хуснулловна -учитель татарского языка и литературы высшей квалификационной категории МБОУ«Верхнесуньская СОШ»

Перспектива работы над проектом:

Дальнейшее освоение и внедрение технологии проблемного обучения.



Технологик карта:

Тема

Кире хәл

Дидактик максат

яңа белем, информацияләрне аңлау, төшенү өчен шартлар тудыру.

Максатлар


1) хәлләр турында белемнәрне тирәнәйтү, кире хәлләр белән таныштыру;

2) кире хәлләрне җөмлә эчендә билгеләү ысулын үзләштерү;

3) аралашу культурасы тәрбияләү.

Планлаштырылган нәтиҗә

  • танып белү: җөмлә эчендә кире хәлләрне табу, аларның нинди сүз төркеме белән белдерелүен ачыклау

  • регулятив: укытучы ярдәме белән җөмләгә синтаксик анализ ясау, эш сыйфатына бәя бирү;

  • коммуникатив: сорауларга җавап бирү,башкаларның сөйләмен тыңлап дәрестә катнашу, үз фикерләрен әйтеп бирү;

  • шәхси: җөмләләргә анализ ясау барышында балаларда әхлак сыйфатлар формалаштыру.

Төп төшенчәләр

кире хәл турында гомуми төшенчә бирү

Ресурслар:

-төп

-өстәмә

Дәреслек, проектор, компьютер, индивидуаль карточкалар, тестлар, уен карточкалары, йорт төзү өчен шакмаклар

Оештыру

индивидуаль, фронталь эш.

Дәрес тибы

Яңа материалны үзләштерү.



Этапы урока

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

УУД

I.Организационно - мотивационный этап.

I этап. Оештыру.

Максат: белем алуга әзерлек булдыру.

(Рефлексив универсаль укыту гамәлләрен (УУГ) формалаштыр).

1. Исәнләшү.

2. Уңай психологик халәт тудыру.

Укучылар исәнләшәләр һәм урыннарына утыралар.

Цель: Создать условия для возникновения у ученика внутренней потребности включения в учебный процесс.

УДД:

  • личностные (действие смыслообразования, установление учащимися связи между целью учебной деятельностью и ее мотивом);

(Танып-белү, коммуникатив УУГ формалаштыру.)

- Сез нинди җөмлә кисәкләрен беләсез? Татар телендә хәлләр ничә төркемчәгә бүленә?

- Без бүген дәрестә хәл төркемчәләре белән танышуны дәвам итәрбез.


  • коммуникативные (планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками)

II этап. Актуализация

Актуальләштерү

Максат: алдагы дәрестә алган белемнәрне искә төшерү

(Шәхси, рефлексив УУГ формалаштыру).

Өй эшен тикшерү (шарт хәле буенча).

1. Бирелгән тест сорауларына җавап бирергә.

2.Тестны тикшерү.

3.Җөмлә кисәкләренең шәҗәрә агачы.(җөмлә кисәкләрен кабатлау).

4. Хәлләр гаиләсе.(7 төрле хәлне кабатлау).















Яңа теманы өйрәнә башлауга кереш сүз. "Кире хәл ничек барлыкка килгән?" дигән әкият тыңлау.

Өй эшен тикшерү өчен бирелгән тест сорауларына җавап билгелиләр. Үткән дәреснең темасы -

а) рәвеш хәле

ә) күләм хәле

б) шарт хәле

2. Шарт хәле нәрсәне белдерә?

а) эшнең үтәлү рәвешен

ә) эшнең үтәлү шартын

б) эшнең никадәр дәрәҗәдә үтәлүен белдерә

3. Шарт хәле җөмләдә нинди сүз төркеменә ияреп килә?

а) фигыль

ә) сыйфат

б) рәвеш

4. Шарт хәле үзе ияргән сүзгә нинди бәйләүче чаралар ярдәмендә иярә?

а) юнәлеш килеше кушымчасы, инфинитив белән, өчен бәйлеге, дип бәйлек сүзе

ә) -ып, -еп хәл фигыль формасы; итеп, көе, рәвештә бәйлек сүзләре; төсле, кебек, сыман бәйлекләре

б) -са,-сә шарт фигыль формасы, икән бәйлек сүзе, сорау кисәкчәсе алган хикәя фигыль, әгәр теркәгече.

Тестларның дөреслеген тикшерәләр, үзнәтиҗәнең беренче баганасына балларының исәбен язалар.

Цель: Организовать актуализацию изученных способов действий, достаточных для проблемного изложения нового материала.

УДД:

  • регулятивные (целеполагание; планирование);

  • познавательные (общеучебные (поиск и выделение необходимой информации); логические (построение логической цепи рассуждений; доказательство)).

III этап.

Проблемное объяснение нового материала.

Яңа белемнәрне зиһенгә алу, үзләштерү.

Коммуникатив,танып белү УУГ

формалаштыру.)

Кире хәл эшнең киресе булачагын белдерә торган иярчен кисәк. Ул нишләсә дә? нәрсәгә карамастан? сорауларына җавап бирә, фигыльгә иярә. Кире хәлнең бәйләүче чаралары:

-са, -сә кушымчасы + да/дә, та/тә кисәкчәләре;

-ып хәл фигыльнең беренче төр кушымчасы;

карамастан, карамый(ча) бәйлек сүзе;

боерык фигыльнең юклык формасы;

Цели: 1) Организовать подводящий или побуждающий диалог по проблемному

объяснению нового знания.

2) Организовать уточнение и согласование темы урока.

3) Соотнесение нового знания с правилом в учебнике.

УДД:

  • личностные (действие смыслообразования, установление учащимися связи между целью учебной деятельностью и ее мотивом);

  • регулятивные (целеполагание, планирование);

  • логические (анализ, обобщение);

  • познавательные (постановка и формулирование проблемы; общеучебные (смысловое чтение))

IV этап.

Первичное закрепление.

Уку мәсьәләсен этаплап чишү.

Максат: балаларның логик фикерләү, аралашу, сөйләм күнекмәләрен үстерү , синтаксик анализ өстендә эш.

(Коммуникатив, шәхси УУГ формалаштыру.)

1.Дәреслек буенча күнегү эшләү

114 нче күнегү, 74 бит, (җөмләләрдән кире хәлләрне табып, аны иярткән сүзе белән бергә күчереп язарга, бәйләүче чараларын күрсәтергә)

2. Дидактик уен "Кире һәм шарт хәлләренең өен төзү". Кайсы команда беренчерәк төзеп бетерә. (11 нче слайд.)

Җөмләләрдән кире хәлләрне табып, аны иярткән сүзе белән бергә күчереп язалар, бәйләүче чараларын күрсәтәләр.

Цель: Организовать усвоение детьми нового способа действий при решении данного класса задач с их проговариванием во внешней речи:

1) - фронтально.

УДД:

  • регулятивные (волевая саморегуляция);

  • познавательные (общеучебные (извлечение необходимой информации из прослушанных текстов); логические (анализ; построение логической цепи рассуждений));

  • коммуникативные (планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками),

умение полно и ясно выражать свои мысли, владение монологической и диалогической формами речи, умение ставить вопросы и отвечать на них, контроль, коррекция и оценка действий партнера).

V этап.

Самостоятельная работа с самопроверкой

3. Рәсемнәр буенча җөмләләр төзү.

4.Индивидуаль бирем. Аерым карточкалар буенча эш. Тексттан кире хәлле җөмләне табып, кире хәлне билгеләргә, ияртүче сүзен күрсәтергә, бәйләүче чарасын әйтергә.

Эшләп бетергәч, укучылар үз эшләрен бәялиләр.

Цель: Организовать выполнение учащимися типовых заданий на новый способ действий.

УДД:

  • познавательные (общеучебные (моделирование; рефлексия, контроль и оценка); логические (подведение под понятия, выведение следствий));

  • личностные (действие смыслообразования, установление учащимися связи между целью учебной деятельностью и ее мотивом);

-коммуникативные (умение с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли)

VI этап.

Рефлексия: Что нового узнали? чему научились?

В чем испытывали трудности?

Рефлексив бәяләү.

Максат: балаларның белемнәрен тикшерү, ныгыту, узбәя бирү.

(Рефлексив, шәхси УУГформалаштыру.)





Дом.задание.

1)Для обязательного выполнения.

118 нче күнегү (75 бит), күнегүне күчереп язарга, кире хәлләрнең астына сызарга, бәйләүче чараларын күрсәтергә.

2) Индивидуальная работа.

Биремле эш.(2 вариантта).

3)Творческая работа.

Иҗади. Әдәби әсәрләрдә кире хәлләрнең кулланылышы.Кире хәлләрне кулланып, яз турында сочинение язарга.

-дәрес тәмам.Мин сезнең белемегездән һәм дәрестә катнашуыгыздан канәгать .Сау булыгыз.


Дәрес буенча "кар йомарламы" алымы белән сораулар бирү.

Бүгенге дәрестә нинди тема өйрәндек?

Кире хәл нәрсәне белдерә?

Нинди сүз төркеменә ияреп килә?

Нинди сорауларга җавап бирә?

Бәйләүче чараларын санап чыгарга.

Дәрестә актив катнашкан укучыларга билгеләр кую.

Укучылар кар йомарламы алымы белән җавап бирәләр.





-Сау булыгыз.

Цель: Организовать фиксацию нового содержания, изученного на уроке.

Регулятивные (речевое оформление).

Познавательные (анализ проделанной работы, полученных знаний и умений).

Коммуникативные (развитие навыков коллективной, групповой и индивидуальной работы, монологической и диалогической речи учащихся, ее реализация в устной и письменной форме, обогащение речи). Личностные (осознание значимости урока, смыслообразование, духовно-нравственное оценивание).













рәвеш






шарт


сәбәп



максат


вакыт



кире

күләм


урын

Күпме?

Никадәр?

Ни дәрәҗәдә?


Кайда?

Кайдан?

Кая?

Нишләсә?

Ни булса?

Нинди шартларда?


Кайчан?

Кайчаннан бирле?

Ни өчен?

Нинди максат белән?


Ник?

Нилектән?

Нәрсә аркасында?

Ничек?

Ни рәвешле?



Нишләсә?

Ни булса?

Нинди шартларда?


  • -да, -тә урын-вакыт килеше; кушымчасы;

  • Чакта, соң бәйлек һәм бәйлек сүзләр

  • -гач, -кәч хәл фигыль формасы

  • Янәшәлек юлы


  • -да, -тә, -дан,-тән, -нан килеш кушымчалары;

  • Тирәсендә бәйлек сүзе һәм бәйлекләр;

  • Янәшәлек юлы


  • Чыгыш, юнәлеш килешләре кушымчалары;

  • Өчен, аркасында бәйлек һәм бәйлек сүзләр;

  • -ып, -еп хәл фигыль формасы



  • Юнәлеш килеше кушымчасы;

  • Инфинитив формасы;

  • Өчен бәйлеге;

  • Дип, максатыннан, ниятеннән бәйлек сүзе


  • 1, 2 нче төр хәл фигыль формалары

(-ып, -еп, -а - -а, -и - -и );

  • -дай, -дәй, -ча, -чә кушымчалары;

  • Шикелле, кебек, хәлдә бәйлек һәм бәйлек сүзләр

  • Янәшәлек юлы


  • Фигыльгә ияргән күләм-чама рәвешләре;

  • Кадәр, чаклы, саен, мәртәбә, тапкыр, кат бәйлек һәм бәйлек сүзләре;

  • Вакыт, үлчәү белдерә торган сүзләр сан белән бергә килә


  • -са, -сә шарт фигыль формасы;

  • Икән бәйлеге;

  • -мы, -ме сорау кисәкчәләре;

  • Әгәр теркәгече + -са, -сә шарт фигыль кушымчасы



  • -са,-сә кушымчасы + да/дә, та/тә кисәкчәсе;

  • -ып хәл фигыль кушымчасы;

  • Боерык фигыльнең юклык формасы;

  • Карамастан, карамыйча бәйлек сүзе










Күп сөйләшсәң, карга алып китәр.


Уйнап әйтсәң дә, уйлап әйт.


Әгәр ул кинәттән самолет тавышы ишетсә, бизгәге тоткан кеше шикелле

калтырана.


Илфат сөенүенә карамастан, гадәтенчә сабыр, тыйнак булырга тырышты.

Ул бит күреп тә әйтмәгән.


Укыйммы - сөйләп тә бирәм.

Авыр соры болытлар авыл өстенә бик түбән төшкәннәр.


Авылларга чыгып йөрергә план төзедем.

Балаларның җылы киемнәре булмау сәбәпле, салкын көннәрдә беркая да чыга алмыйлар.

Апа былтыр киткән иде, быел кайтты елкадан.

Яр читендә камышлар тагын да куерак иде.

Ул өе өстендә бер-ике мәртәбә әйләнде дә очып китте.




1мисал - стена




1мисал - стена

2 мисал - стена

2 мисал - стена

3 мисал - стена

3 мисал - стена

Сораулар - стена

Сораулар - стена

Бәйләүче чаралар - түбә

Бәйләүче чаралар - түбә

Хәлнең исеме - түбә

Хәлнең исеме - түбә








Кире хәл

Сораулары

Нишләсә дә?

Нәрсәгә карамастан?

Бәйләүче чара: -са,-сә кушымчасы + да/дә, та/тә кисәкчәсе;

-ып хәл фигыль кушымчасы;

Боерык фигыльнең юклык формасы;

Карамастан, карамыйча бәйлек сүзе

Мисаллар

Уйнап әйтсәң дә, уйлап әйт.

Илфат сөенүенә карамастан, гадәтенчә сабыр, тыйнак булырга тырышты.

Ул бит күреп тә әйтмәгән.









© 2010-2022